A Kisszállás /Vitéz-/ Négyestelepi kultúra megmentésének realitásai, esélyei

Három identitásbeli tényező integritása:

1. Szt. László kultusz
  2. Történelmi Vitéz Rend - a letelepített vitézek kultúrája
  3. Klebelsberg Kunó kultúrpolitikája

E három szellemi - morális hatótényező manifesztálásának kiemelkedő személyiségei:

• Nikowitz Oszkár igazgatótanító
  • Nikowitz Oszkárné / Rózsa néni , a telep nagyasszonya, a "templom-iskola" kántora
  • Schönberger József plébános

A Kisszállás Négyestelepi Főnix Egyesület küldetése:

1. A három hatótényezőből eredő manifesztációs szint elemzése, amely egyben biztosítja az értékmentő munka szellemi, konceptuális keretét.
  2. Gyakorlati megvalósítása magában foglalja:
    • A kegyeleti emlékhellyé nyilvánított köztemető rendbehozását, folyamatos gondozását.
    • A magántulajdonba került Klebelsberg Kunó - féle "templom - iskola" visszaszerzését, levédését, az épületobjektum közjó szolgálatába állítását.

A hely szelleme jelenleg is komoly hatótényező, célkitűzésünk megvalósításának a humánerőforrásbeli és közakaratbeli feltételei maximális szinten adottak. Ezt igazolják eddigi elért eredményeink is.

A magyar nemzet megmentése, a nemzeti identitás a helyi kultúrák és identitások hálózatán, bázisán alapszik. Azon munkálkodunk, hogy ne legyen hazánknak "gombostűfej" nagyságú fehér foltja se.

Turcsányi László
Elnök